- T129.407.22.031.00
- Watch Label
- Swiss Made
- Movement
- Automatic
- Power Reserve
- 72 Hour
Features
- Water Resistance
- 50 meters / 165 feet
- Calendar
- Date display at the 3 o'clock position
- Functions
- Date, Hour, Minute, Second
- Watch Features
- Stainless Steel, Gold, Analog
Additional Info
- Watch Style
- Dress
- Warranty
- 2 Year Jomashop Warranty
- UPC Code
- Jomashop Sku
- TIST1294072203100
- Department
- Watches
- Category
- Watches
აღწერა
Stainless steel case with a two-tone (silver-tone and rose gold PVD) stainless steel bracelet. Fixed rose gold PVD bezel. Silver dial with rose gold-tone hands and index hour markers. Arabic numeral minute markers (at 5 minute intervals). Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Date display at the 3 o'clock position. Automatic movement with a 72-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Transparent case back. Round case shape. Case size: 42 mm. Case thickness: 11.5 mm. Band width: 22 mm. Butterfly clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Classic Dream Swissmatic Silver Dial Men's Watch T129.407.22.031.00.