- T099.207.16.118.00
- Watch Label
- Swiss Made
- Movement
- Automatic
- Engine
- Tissot Calibre Powermatic 80 (C07.111)
- Power Reserve
- 80 hours
Features
- Water Resistance
- 50 meters / 165 feet
- Calendar
- Date display at the 6 o'clock position
- Functions
- Date, Hour, Minute, Second
- Watch Features
- Stainless Steel, Leather, Analog
Additional Info
- Watch Style
- Dress
- Warranty
- 2 Year Jomashop Warranty
- UPC Code
- Jomashop Sku
- TIST0992071611800
- Department
- Watches
- Category
- Watches
აღწერა
Stainless steel case with a red leather strap. Fixed stainless steel bezel. Mother of pearl dial with silver-tone hands and index hour markers. Roman numerals mark the 3, 9 and 12 o'clock positions. Minute markers around an inner ring. Dial Type: Analog. Date display at the 6 o'clock position. Powermatic 80 automatic movement with an 80-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Pull / push crown. Solid case back. Case size: 32 mm. Case thickness: 10.69 mm. Round case shape. Band width: 16 mm. Band length: 7 inches. Butterfly clasp. Water resistant at 50 meters / 165 feet. Functions: date, hour, minute, second. Dress watch style. Watch label: Swiss Made. Tissot Chemin Des Tourelles Automatic Ladies Watch T099.207.16.118.00.