- M038.430.11.041.00
- Watch Label
- Swiss Made
- Movement
- Automatic
- Engine
- Mido Calibre 80
- Power Reserve
- 80 hours
Features
- Water Resistance
- 100 meters / 330 feet
- Calendar
- Day of the Week and Date display at the 3 o'clock position
- Functions
- Date, Day, Hour, Minute, Second
- Watch Features
- Stainless Steel, Analog
Additional Info
- Watch Style
- Casual
- Warranty
- 2 Year Jomashop Warranty
- UPC Code
- Jomashop Sku
- MIDO-M0384301104100
- Item Variation
- M0384301104100
- Department
- Watches
აღწერა
Silver-tone stainless steel case and bracelet. Fixed silver-tone stainless steel bezel. Blue gradient dial with silver-tone hands and index hour markers. Minute markers around the outer rim. Dial Type: Analog. Luminescent hands and markers. Day of the week and date display at the 3 o'clock position. Automatic movement with an 80-hour power reserve. Scratch resistant sapphire crystal. Screw down crown. Transparent case back. Round case shape, case size: 42 mm, case thickness: 11 mm. Band width: 22 mm. Fold over clasp with a safety release. Water resistant at 100 meters / 330 feet. Functions: date, day, hour, minute, second. Multifort Series. Casual watch style. Watch label: Swiss Made. Item Variations: M0384301104100. Mido Multifort M Freeze Automatic Blue Dial Men's Watch M038.430.11.041.00.